Finisz "Wakacji z pracodawcą"

Z końcem września 2014r. w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku zakończono realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społeczne pt. "Wakacje z pracodawcą".

Celem projektu było zwiększenie kwalifikacji zawodowych i podniesienie zdolności przyszłych absolwentów do zatrudnienia oraz zacieśnienie współpracy szkoły z pracodawcami. Podczas praktyk uczniowie wyposażeni zostali m in. w nowoczesny sprzęt specjalistyczny, który po zakończeniu projektu służył będzie także szkole. Ze względu na możliwość pozyskania nowoczesnego sprzętu z branży elektrycznej, elektronicznej, informatycznej i teleinformatycznej projekt był dla szkoły kolejnym technologicznym krokiem na przód. Szkoła wzbogaciła się o:

• stanowiska ćwiczeniowe w postaci rozdzielni elektrycznych, na których uczniowie będą mogli dokonywać pomiarów elektrycznych tworzonych instalacji, programować sterowniki oraz dokonywać wymiany modułów ćwiczeniowych, opartych na standardach aktualnie stosowanych w energetyce;
  • nowoczesne mierniki wielkości elektrycznych, nowoczesną tablicę poglądową z elektronicznymi przekaźnikami czasowymi i zmierzchowymi;
  • reflektometr światłowodowy, miernik mocy optycznej i źródło światła - sprzęt niezbędny dla teleinformatyków i informatyków;
  • nowoczesną, mobilną pracownię komputerową składającą się z 16 szt. laptopów z systemem Windows 8 a także sieciowy serwer plików oraz routery firmy CISCO

W 2013 roku 64 chętnych uczniów rozpoczęło dodatkowe 4-tygodniowe praktyki. Praktyki realizowane były głównie we włocławskich firmach.

W 2014 roku od początku czerwca do końca września chętni absolwenci i uczniowie (61 osób), którzy brali udział w 2013 roku w pierwszym etapie projektu (miesięczne wakacyjne praktyki zawodowe) odbyli dwumiesięczne płatne staże zawodowe.

Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu przeszły wstępne szkolenie BHP zrealizowane w naszej szkole oraz każda z tych osób odbyła rozmowę z doradcą zawodowym. Osoby te również przeszły badania lekarskie wymagane na danym stanowisku.

Za udział w stażu uczestnicy otrzymali stypendium stażowe wypłacane stażystom - 1500zł miesiąc.

W trakcie całego projektu osobom biorącym udział w stażach zwracane były koszty podróży, otrzymały odzież roboczą, dzienniczki stażu i materiały piśmiennicze.

Dodatkowo szkoła uzyskała zgodę na zorganizowanie wakacyjnych praktyk zawodowych dla jeszcze jednej 34 osobowej grupy w 2014r. Praktyki odbywały się na zasadach identycznych jak w roku 2013 tzn. praktyka trwała jeden miesiąc, praktykanci otrzymali zwrot kosztów dojazdu oraz odzież roboczą i materiały piśmiennicze wraz z dzienniczkiem praktyki.

Dodatkową atrakcją dla uczestników praktyk zawodowych w roku 2014 była możliwość uczestnictwa w darmowych wycieczkach do zaprzyjaźnionych firm w Tczewie, Gdańsku i Warszawie. W ramach wycieczki zwiedzali zakłady MOLEX w Tczewie oraz zakłady SATEL w Gdańsku. W miłej atmosferze uczniowie przekonali się na własne oczy jak wygląda praca w ww. zakładach. Oprowadzający opiekunowie wyczerpująco odpowiadali na zadane przez nich pytania. W Warszawie zwiedzaliśmy zakłady zajmujące się produkcją wiązek kablowych Teknosystem. Podczas wycieczki mieli okazję poznać zasady tworzenia wiązek kablowych. Po krótkim, teoretycznym wstępie uczniowie zwiedzali magazyn oraz halę produkcyjną. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Stadionu Narodowego w Warszawie. "Trasa Piłkarza", to dla uczniów droga piłkarza bez tajemnic! Na własnej skórze przekonali się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyli jak wygląda "Strefa Zawodnicza", poznali zakamarki piłkarskiej szatni, obserwowali układanie murawy na płycie boiska, wczuli się w rolę piłkarza w pomeczowej Sali Konferencyjnej, a na koniec weszli na taras widokowy Stadionu. Ostatnim punktem wycieczki do Warszawy było zwiedzanie redakcji "RADIA ZET". Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania "od kuchni" tworzenia programu radiowego w jednej z największych rozgłośni radiowych w Polsce. Dużym przeżyciem była możliwość rozmowy z prowadzącym program popołudniowy w radiu ZET GOLD, oraz z prowadzącymi popularny program "Uważam ZET": Michałem Korościelem i Damianem Michałowskim. Zwiedziliśmy również odnowione studio radiowe, w którym wywiady ze swoimi gośćmi przeprowadza Monika Olejnik.

Projekt pt. "Wakacje z pracodawcą" zakończył się pełnym sukcesem. Zakładane na początku realizacji wskaźniki zostały osiągnięte w 100%.

dodano: 05.11.2014r.